Nesanır: Bu 14 Mart’ta Yastayız

Mersin’de hekimler, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyarak 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Nesanır, “Depremler ülkemizde ekoloji ve bilime sırtını dönüp yüzünü ranta çeviren vahşi kapitalizmden dolayı felakete dönüşerek on binlerce cinayetin faili olmuştur” dedi.

 • İzmir’de ekmeğe zam geldi

  HABER: Meryem KARADAĞ

  Mersin Tabip Odası öncülüğünde Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen hekimler, gerçekleştirdikleri törenle 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Mersin Tabip Odası ve kentteki özel hastanelerin çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, deprem felaketi nedeniyle bu yıl buruk bir kutlama gerçekleştirdiklerini söyledi.

  “Kayıplarımız İçin Anma Etkinliği İnsani Bir Haktır”

  Nesanır, “Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve depremde kaybettiklerimizi anmak için Valiliğe yazı yazdık, sadece çelenk sunumu için izin verildi. Kayıplarımız için anma etkinliği insani bir haktır, bunun tırpanlanmasını kabul etmiyoruz. Bizdepremde yitirdiğimiz meslektaşlarımızı ve vatandaşlarımızı 14 Mart akşamı saat 21:00’da Oda’da mumlarımız ile anmak için hepinizin katılımını bekliyoruz” diye konuştu.

  Tabip Odası olarak deprem bölgelerini bir çok kez ziyaret ettiklerini kaydeden Nesanır, ziyaretlerini devam ettireceklerini belirtti.  Deprem olduğu andan itibaren bölgelerde sağlık hizmeti sunan hekim ve sağlık çalışanlarına da teşekkür etti.

  Deprem bölgesinde görev yapan hekimlere teşekkür eden Nesanır, “Depremzede hekimlerimizin, gerek bölgeye geçici görevlendirmelerle gönderilen hekimlerin çalışma ve barınma koşullarında güçlükler bulunmaktadır. Bu süreçte depremzede yurttaşlarımıza büyük bir özveriyle koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmeti sunan ve sunmaya devam eden Mersin ve deprem bölgesindeki  meslektaşlarımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz” diye vurguladı.

  “Sağlık Bakanlığı ve İktidarın İhmali Nedeniyle On Binlerce İnsanımızı Kaybettik”

  Bu süreçte de yalnız bırakılmadığımıza şaşırmadık diyen Nesanır, “ Türk Tabipleri Birliği ve Mersin Tabip Odası olarak, yıllardır söylediklerimizi bugüne kadar dikkate almayan Sağlık Bakanlığı’nın ve iktidarın ihmali nedeniyle, on binlerce insanımızı yitirdik, hem mendillerimiz hem de yüreklerimiz kanıyor durmadan. Bu 14 Mart’ta yastayız” dedi.

  Biz bu felakette 100'den fazla hekim arkadaşımızı kaybettik diyen Nesanır, “Depremde evlerin, hastanelerin üstümüze yıkılmayacağı; insanlarımızı, hayvanlarımızı enkaz altında yitirmeyeceğimiz bir Türkiye'de 14 Mart Tıp Haftalarını kutlamak dileğiyle” diye konuşmasını sonlandırdı.